این خیابانها غریبند، جاده های خاکیم کو؟

بعضیها خوشحالترند. برای این عده مهاجرت به مفهوم واقعی اتفاق افتاده، امیدوارند و از کشور جدید لذت می برند. من فکر می کنم مهاجرت برای همه نیست. انگار خودت را جای دیگری جا گذاشته ای. انگار دیگر هرگز یکپارچه نخواهی بود.  مهاجرت برای همه نیست.

                                                       ***

سرگی شاید چند سالی از پدر من جوانتر باشد. انگلیسی اش بطور محسوسی عرض همین چند ماه بهتر شده. حالا حداقل می شود فهمید که چه می گوید، حتی با وجود لهجه غلیظ اوکراینی اش. هر روز و هر ساعتی به community center بروی، او را می توانی آنجا پیدا کنی. تمام کلاسهای مرکز را مرتب می رود. من می پرسم: سرگی کلاسهای صبح چطور است؟ خیلی خوب. کلاسهای عصر چطور؟ خیلی خوب. به نظرت تورنتو چطور است؟ خیلی خوب.

سرگی خوشحال است. اینجا را دوست دارد. برای او مهاجزت خوب بوده، خیلی خوب!

 

ماریا خوشگلترین دختری ست که این دور و برها می شود پیدا کرد. فقط بیست و سه سال دارد و لی مادر است. یک سال است از قزاقستان آمده، خودش اصرار دارد که روسی تبار است. انگلیسی اش تعریفی ندارد. شیک ترین و گرانترین لباسها را می پوشد. وقتی سر کلاس است، پرستار می آید از بچه اش نگهداری می کند. آخر این ماه می روند آلبرتا، شوهرش آنجا کار گرفته. ماریا کانادا را دوست دارد. دلتنگ خانواده اش هم نیست. ماه پیش برای تعطیلات رفته است جاماییکا، پدر و مادرش هم از قزاقستان آمده بودند. ماری به من یادآوری می کند که قزاقستان کشور بسیار پولداری ست، نفت و گاز دارد. من سرم را تکان می دهم و به سهم مان از دریای مازندران فکر می کنم.

 

می روم آب جوش بیاورم. کاملیا مرا به عنوان ایرانی شناسایی می کند. خانه شان داون تاون است. اصرار دارد که بهش نمی آید دو تا بچه داشته باشد. کاملیا می گوید "من که خیلی اینجا enjoy می کنم." چیکار می کنی؟ "enjoy می کنم."

آهسته آهسته می خزم بیرون. احساس می کنم با کسی که فقط چهار ماهست که آمده و enjoy می کند، حرف زیادی برای گفتن ندارم.

 

/ 13 نظر / 28 بازدید
نمایش نظرات قبلی
افرا و پاییز

من همچنان سنگر وطنم را حفظ کردم!!!ولی به نظرم مهاجرت شاید بهترین انتخاب نباشه ولی یکی از انتخاب های خوبه. با همه دل تنگی هاش.

ستاره پنج پر

چقدر خوبه آدم مثه ماریا باشه...از هفت دولت آزاد...[رویا]

Aria Lonely

به بعضی از اینها واقعا باید گفت سرخوش ...

بیلی

ثروت اسم زنونه س نشنيدي؟ خانه ثروت توي مطلب "پنج شنبه ها " يعني خانه ثروت خانم با تاخير در پاسخ!

مهران

دوست شفیق ؛ خبر دارم اوووم.!! باقلوا

بیلی

من جارموشو دوس دارم توچی؟

hasti

هدف از تن به هجرت دادن مهمه. خیلی‌ خوب میفهمم چی‌ میگی‌.

نگار

اینکه مهاجر باشی و enjoy نکنی کاملا طبیعیه!هر چند بدبختیه!اما اینکه توی مملکت بی صاحاب خودت enjoy و هیچ چیز دیگه نکنی اون موقع یه بدبختیه دیگه است که اصلا طبیعی نیست+زن بودن!فکر کن!

مهران

فدای سرگیجه هات. اینجا سی ساله داریم شکلک در میاریم تا شاید ادای زنده ها رو دراریم. با قصد و غرض قبلی اینقدر شکلک در آوردم. ولی بروی جفت چشم کور شده ام دیگه از این کارا کمتر میکنم.

تیر

ملت care هم زیاد می کنن!